воскресенье, 2 марта 2014 г.


Урок української мови у 6 клас
Тема.Написання не з прикметниками
Урок-подорож
Мета. Узагальнити і систематизувати знання; закріпити навички правильного написання НЕ з прикметниками; удосконалювати вміння учнів застосовувати набуті знання на практиці; розвивати мислення учнів, усне монологічне мовлення; виховувати любов до рідної мови.
Обладнання. Таблиця „НЕ з прикметниками", індивідуальні картки, назви зупинок.
Тип уроку. Узагальнення і систематизація знань.      
    Хід уроку
I          Організаційний момент.
Вітання учителя з учнями:
Добрий ранок, добрий час,
Щиро я вітаю вас.
 Всім бажаю щастя, долі,
Гарних успіхів у школі,
Щоб росли ви, щоб мужніли,
З 12-ками щоб дружили,
Вчились працювати,
Щоб завжди за вас раділи
Ваші мама й тато.
ІІ. Перевірка д/з
Учні зачитують домашні твори, пригадують вірші про мову.
IIІ       Вступне слово учителя
          1.     У чому краса і багатство української мови? 
      Перше слово "мама" людина каже рідною мовою, вивчає українські літери, складає з них слова, поповнює свій словничок. Українська мова - наймелодійніша і найбарвистіша у світі! Це мова нашого народу, це мова, котрою я спілкуюся. Неможливо передати словами усі барви рідної мови - її треба чути, вивчати, знати.         У мові одухотворяється весь народ і вся його Батьківщина, народний дух... Усі природні явища: бурі і грози, дощі і сніги - відбиваються в рідній пісні, в рідних мелодіях. Краса української мови живе у творах письменників.
Саме вони змогли передати нам її красу, саме це і є підґрунтям для української літературної мови. Але у творах відбивається не тільки краси природи і природних явищ, а ще й уся історія духовного життя народу. Кожне покоління передає наступному свої надбання, здобуті протягом життя. У цю скарбницю рідної мови складають плоди сердечних рухів і "мелодію душі", плоди історичних подій, сліди пережитого горя і пережитої радості - все це народ зберігає у рідній мові. Мова є найважливіший, найбагатший і найміцніший засіб, що з'єднує минулі, теперішні і майбутні покоління. 
      У житті є багато поганого, інколи зло перемагає добро. Але мову, безперечно, відносимо до добра! Тому шануй і поважай українську мову! Використовуй у розмові тільки
тільки добрі слова, не лайся і не сварися! І тоді ще однією доброю людиною у світі стане більше! 
       Багато є в тобі щедрот,
Моя Вкраїно чорноброва.
І лиш народ тоді народ,
Як є у нього рідна мова.
    2.  Сьогодні  ми  з  вами  будемо     подорожувати    по  країні „Морфологія".
   Щоб вирушити в дорогу , нам потрібно пригадати раніше вивчене
-          .Що вивчає „Морфологія"? Яку частину мови ми зараз вивчаємо? Яка частина мови називається прикметником?
-          Які якісні прикметники?
-          Які відносні?
-          Яка частина мови називається прикметником?
-          Які якісні прикметники?
-          Які відносні?
-          Від яких прикметників утворюються ступені порівняння?
-          Як утворюється вищий ступінь?

-          Як утворюється найвищий ступінь?
-         Учитель.
Кожен мандрівник, що вирушає в подорож, обов'язково має свій „Маршрутний листок". Відкрийте зошити, запишіть сьогоднішнє число.  У зошиті ми записувати  у „маршрутні листки учасників подорожі в країну Морфологія за зниклими частками не".
Мета подорожі – перевірити одержані раніше знання і здобути нові знання із теми «Написання НЕ з прикметниками»
Відправний пункт «Дивний клас»  Вибірковий диктант
Бач образились не на клас:
Не шанують, не люблять нас!
 Хочуть - разом зі словами пишуть,
 А не схочуть - окремо залишать.
 Нещасливо, ми тут живем,
В невідомі краї попливем 
 Оглядаюсь довкола лячно                             
І, нарешті, ось що я бачу!              
Дістають із пеналів ручки                    
Роби, дотепи, доучки.                    
Поглядаю із класу в віконце;                    
Пес усипний лежить на сонці.                
А на клумбі побіля будки               
 Блакитні ростуть забудки.                  
Ось велика сіренька птаха
Проковтнула комашку - вдаху.      
Десь у листі лящить перепілка,          
Ктар із квітів збирає бджілка.
Помічаю: навколо мене-                    
Скрізь нещасні слова без не                      
-  Що ж ми будем тепер робити?            
 Як без часточки не прожити.
Пропоную іти в дорогу,                   
 Надамо частці не допомогу.
Відновимо і запишемо слова, з якими зустрілися у казці.
(через дефіс записують слова з не)
Роба - нероба,                                         величка - невеличка,
Дотепа - недотепа,                                 вдаха - невдаха,
Усипний - неусипний,                          ктар - нектар.
—        Поясніть, будь-ласка, правопис цих слів.
(Слова без не не вживаються) Учитель.
Перша зупинка на нашому маршруті Теоретична.
Відкрийте підручники на с. 127 повторимо правила написання не з іменниками  
3.         Бесіда з класом.
—        Коли не з іменниками пишеться разом?
—        Коли не з іменниками пишеться окремо?
4.         Творче завдання.
Від поданих іменників утворіть прикметники. 
ненависть — (ненависний)
неволя — (невільний)
нещастя — (нещасний, нещасливий)
неспокій — (неспокійний)
неміч  -  немічний    ненависть   - ненависний
—        Поясніть орфограми в словах неволя—невільний; ненависний, нещасливий. Наведіть приклади інших слів із цими орфограмами.
ІІ.      ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
ІІІ.    МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ III. Повідомлення теми і мети уроку                                                                      Тема нашого уроку: „Написання НЕ з прикметниками".             
Мета: повторити правила і вміти застосувати їх на практиці.
-         Ми згадали, як пишеться не з іменниками.
За таблицею розкажіть, як пишеться не з прикметниками
Робота в групах
Записати правила і приклади у квітці соняшника. Наведіть власні приклади
-         IV.    СПРИЙНЯТТЯ й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ Ми згадали, як пишеться не з іменниками.
За таблицею розкажіть, як пишеться не з прикметниками
Робота з підручниками   с..174
1.                  Проблемне запитання. За таблицею розкажіть, як пишеться не з прикметниками      Зупинка «Практична»
2.                  Робота в групах Вправа 296» Ажурна пилка».
Записати правила і приклади у квітці соняшника. Наведіть власні приклади
—        Чому слова ненависний, невільний та інші ви написали разом?
Висновок:
а)         без не- ці слова не вживаються;
б)         їх можна замінити синонімом.
—        А як ви думаєте, коли не з прикметниками пишеться окремо? (Використовується інтерактивний метод «Я так думаю».)
На дошці записані приклади речень
Якщо це завдання викликає труднощі, то вчитель відкриває бокову дошку, на якій записані речення (додатковий мате¬ріал для спостереження і висновку):
Не високий, а низький. Цей хлопець не хитрий.
Невисокий хлопець стоїть біля дошки.
Цей хлопець не високий.
Необережне слово ранить душу. Це слово не обережне.
Нелагідне слово мовила дитина. Це слово не лагідне.
Незвичайний скарб українського народу – його мова.
Мова – незвичайний скарб українського народу.
Українська мова – не звичайна.
Українська мова не звичайна ,  а особлива.
Підкреслити головні і другорядні члени. Усно пояснити написання не з прикметниками
В и с н о в к и:
а)         у реченні є протиставлення;
б)         в речення можна вставити слова є, був.
(Цей хлопець не був хитрий.)
—        Перевірте, чи всі висновки ми зробили?
3.         Вибірковий диктант.
Завдання: виписати лише ті прикметники, які без не- не вживаються.
Нелегкий, недорогий, нежданий, невгамовний, нерадісний, нездарний, непроглядний, незнаний, немічний.
—        З двома прикметниками скласти речення.
5.         Гра «Доповніть прислів’я».
Завдання: доповнити незакінчені прислів’я, розкрити дужки, пояснити написання не з прикметниками.

 П’ята зупинка „Рідна мова"
Фізкультхвилинка
Учитель.
На нашому шляху видніється замок, у ньому проживає найближчий родич прикметника-іменник. Він запрошує нас у гості, але ми всі не підемо, а пошлемо представника.
Ви згодні відіслати представника? А кого?
(1 учень біля дошки — завдання на карточці)
Списати речення, підкреслити іменники, виділений іменник розібрати як частину мови.
Неправди поміж нами не було, а зерна правди проросли між нами. Сингаївський              А ми зупинимось на 3 зупинці „Ігрова".
Запрошую вас на „Мовний міні - футбол". Я виступатиму в ролі нападаючого, а ви - в ролі воротарів. М'ячами будуть запитання, які я задаватиму по черзі. Гра «Так  чи  ні» (на уважність; проводить учень)1.  Прикметник – це службова частина мови? (Ні)
2.  Прикметник означає дію? (Ні)
3.  Відповідає на питання чий? який? (Так)
4.  У реченні виступає додатком? (Ні)
5.  Чи згодні ви з тим, що прикметник має два ступені порівняння? (Так), (вищий, найвищий)6.  Прикметник має три розряди? (Так)
На які групи за значенням поділяються прикметники?

7.  Кожен прикметник має повну і короткі форми? (Ні)кі прикметники мають ступені порівняння?  ( Якісні)

8.  Ступені порівняння мають дві форми (Так)
9.  Прикметник  змінюється за відмінками? (так)
10.Прикметник змінюється за числами й родами? (Так)
Учитель. А тепер давайте розпитаємо, як живе іменник, (учні задають питання, учень(ениця) відповідає 3-4 питання)
4          зупинка „Індивідуальна"
На цій зупинці кожен має виконати індивідуальне завдання, щоб продовжити подорожувати.
(учні працюють з картками)
5          зупинка „Творча" (усно)
До поданих слів дібрати синоніми з не
-           Що таке синоніми?                                                                                       
Близький (недалекий), брудний (нечистий), дешевий (недорогий), легкий (неважкий), мілкий (неглибокий), низький (невисокий), тихий (неголосний).
Робота в парах. З даними словами скласти одне речення, (кожній парі інше слово).
Щоб повернутися у наш клас, щоб нас не висадили на іншій зупинці, напишемо без помилок Словниковий диктант.
Коли не пишеться разом – плескаємо в долоні, коли окремо – розводимо руки в сторони
Недотепний; немалий; нездарний; незлий; не твердий, а м'який. (Якщо є час, то міняємся листками і перевіряєм).
Скласти Сенкан на тему мова
Мова
Невивчена , невипита.
Навчає. розповідає, приваблює
Мова засіб спілкування
Скарб
 Підсумок уроку. От, нарешті, й прийшов кінець. Всім утіха, а справі - вінець.
Позбирали ми всі частки, адже пишемо їх залюбки. Тільки правила треба знати І не слід анікуди тікати.
- Коли не з прикметниками пишемо разом? Н/д.                                                      
Здайте зошити  на перевірку.  
підрахуйте свої бали, позначені вами у квітці соняшника                                                             
 Оцінки! Дякую, з вами було дуже цікаво подорожувати.
Дорогі діти! Мабуть, ви впевнилися, що наша мова таємнича, незбагненна, прадавня, невичерпна, але досі нами не опанована. Тому у нас попереду ще багато подорожей до країни Мовограй.
            Наша зустріч завершується. На закінчення спробуємо всі разом дібрати слово у вірш про чарівну мову.

            Щоб  розумним і мудрим стати, треба мову рідну … (знати).
            А щоб вміти говорити, треба рідну мову … (вчити).
            Знає кожен з нас чудово – не прожити нам без … ( мови).
            Рідна  ж мова пелюсткова, мудра, світла … (світанкова).     

 Д.з. .Повт. 29. З орфографічного словника виписати 10 прикметників, які з не пишуть Гадаю, тепер ви будете ще наполегливіше вивчати рідну мову, щоб знати її і розмовляти нею, щоб збагатити свій словниковий запас. А для цього потрібно багато читати. Недаремно у народі кажуть: «Хто багато читає, той багато знає», «Книжка вчить, як на світі жить». Отож вчіться, читайте та іноземні мови вивчайте. Лише одне запам’ятайте — своєї мови не цурайтесь